Stogo skardos gaminiai: 5 pagrindiniai tipai
Teisingai parinkti skardos gaminiai ne mažiau svarbūs nei pati stogo danga, todėl visada paskirkite jiems pakankamai dėmesio. Šiame straipsnyje parodysiu 5 stogo skardos gaminių tipus, papasakosiu kur jie montuojami ir kaip turi atrodyti. Taip pat sužinosite, kokių matmenų daryti skardos lankstinius.
Esu Eugenijus Mačiukas, stogų srityje dirbu jau 15 metų. Mėgstu savo veiklą, aš net knygą parašiau apie stogus: „7 svarbūs patarimai, kaip uždengti stogą už protingą kainą ir be streso“
Stogo skardos gaminius galima montuoti ne tik ant plieninių stogų, bet ir ant šiferinės stogo dangos. Ant molinės čerpės jau nerekomenduočiau, nes negražiai atrodys. Molinei ir betoninei čerpei reikia naudoti originalius priedus, pagamintus iš tos pačios medžiagos kaip pati stogo danga.
Išvardinsiu 5 pagrindinius skardos gaminių tipus, jų įvairias formas ir panaudojimo galimybes.
KRAIGAS
Šis skardos gaminys montuojasi pačiame stogo viršuje, kur susijungia du šlaitai. Šio stogo priedo tikslas, apsaugoti stogo konstrukciją nuo prilijimo ir vizualinis įrėminimas. Bet tai dar ne viskas!
Per kraigą stogas turi „kvėpuoti“. Paaiškinsiu ką reiškia „stogo kvėpavimas“. Tarp stogo dangos ir difuzinės plėvelės turi cirkuliuoti oras, kad išdžiovintų medinę konstrukciją ir susidariusį kondensatą po stogo danga.
Anksčiau meistrai mėgdavo po kraigu prikišti įvairių porolono tarpinių, kurios apsaugodavo stogo konstrukciją nuo vandens papustymo į ją. Iš vienos šios porolono tarpinės gelbėdavo, iš kitos pusės, jos neleisdavo kvėpuoti stogui ir medis po danga šusdavo.
Pilnai užsandarintas ventiliacijos tarpas neleidžia išeiti drėgmei ir medis pradeda pelyti bei trūnyti. Todėl aš visada patariu nemontuoti jokių tarpinių, kurios neleidžia kvėpuoti, po kraigu.
Dabar jau išrasta ir pakankamai dažnai naudojamos specialios klijuojamos tarpinės, kurios neleidžia iš viršaus patekti vandeniui, o iš apačios leidžia išeiti drėgmei. Jos veikia panašiai kaip difuzinė plėvelė.
O jei Jūs norite pataupyti, bet Jūsų stogas žemesnio nuolydžio nei 20 laipsnių, rekomenduoju užsisakyti padidintą kraigą, kuris iki minimumo sumažintų tikimybę vandens pripustymui ir kartu leistų kvėpuoti stogo konstrukcijai.
Kaip matote, šis skardos gaminys be galo svarbus visai stogo konstrukcijai. Galimi tris kraigo formos:
A. Kraigas be kepurėlės
Ekonominis variantas, kai reikia pigiai, o vaizdas nesvarbu. Jau mažėja tokių kraigų populiarumas ir tuo aš labai džiaugiuosi.
B. Kraigas su kepurėle
Man asmeniškai puošnesnis skardos lankstinys, nei be kepurėlės. Stogas atrodo solidžiau. Labiausiai tinka dvišlaičiams stogams.
C. Pusapvalis kraigas
Šis stogo priedas labiausiai tinka grybo formos stogams, nes labai panašus į tikrų čerpių kraigą.
VĖJALENTĖ
Vėjalentės paskirtis apsaugoti stogo kraštą nuo aplinkos poveikio. Viena jos dalis užsikelia ant stogo dangos, o kita- vertikaliai uždengia dangos kraštą ir lentą. Visada rekomenduoju daryti vėjalentę kuo didesnę, kad pilnai uždengtų šoninę lentą. Kodėl? Atsakymas paprastas, kad nereikėtų kas 5 metai perdažyti lentos. Juk saulė ir vėjas nublukina medį, kad ir kokiais dažais jis bus nudažytas.
Dar vienas labai svarbus niuansas, kad skarda pradeda banguotis, jei jos plotis būna didesnis nei 10cm. Kai užsakote skardinę vėjalentę su didesne nei 10cm vertikalia dalimi, būtinai paprašykite, kad skardininkas išformuotų ir standumo briauną.
Viršutinė vėjalentės dalis, kuri užsideda ant stogo dangos turi būti pakankamai plati, kad šoninis vėjas nepapustytų lietaus vandens. Dažniausiai ji būna apie 10cm pločio. Išskirtinais atvejais, kai montuojama ant šiferio ir ant žemo nuolydžio, horizontali dalis gali būti ir 15cm.
Nerekomenduoju rinktis standartinių vėjalenčių, nes kiekvienas stogas yra unikalus, todėl palikite šį klausimą stogų profesionalams, kurie individualiai pagamins skardos gaminius.
Stogo vėjalenčių tipai:
A. Vėjalentė su standumo bangele
Naudojama, kai stogo krašto plotis didesnis nei 10cm.
B. Vėjalentė be standumo bangelės
Ekonominis variantas. Šis skardos gaminys naudojamas kai stogo kraštas plonesnis nei 10cm.
LIETSKARDĖ (laštakis)
Meistrai dar vadina ją „lašine“. Aš įpratęs šį gaminį vadinti „lietskarde“, todėl šiame straipsnyje dažniausiai naudosiu šį pavadinimą.
Lietskardės tikslas nukreipti lietaus vandenį nuo stogo dangos į lataką. Ji pasikiša po stogo danga ir nusileidžia į lataką. Pakišta lietskardė po danga, montuojasi ant grebėsto. Šie skardos gaminiai po danga dažniausiai būna apie 10cm matmuo, o vertikaliai nuleista į lataką nuo 10 iki 15cm matmuo.
Į lataką nuleista skardos gaminio dalis gali būti užbortuota arba ne, kai ši dalis būna užbortuota lietskardė nesusibanguoja ir atrodo gražiau. Bet yra vienas niuansas, tada reikėtų užsakinėti ją kai pakabinamas latakas, kad būtų žinomas tikslus matmuo. O stogdengiai, sumontavę latakus, tikrai nenorės laukti dar porą dienų kol bus pagal užsakymą pagamintos lietskardės. Todėl jos dažniausiai užsakomos didesnės ir paskui prikerpamos pagal situaciją. Dažniausiai naudojami šie lietskardžių matmenys 10x15cm.
Montuojant lietskardę labai svarbu neprispausti su ja difuzinės plėvelė, kad oras patektų po stogo danga. Tai ypač aktualu montuojant plienines stogo dangas, nes po čerpėmis ar šiferiu yra kiti montavimo sprendimai, kurie leidžia ventiliuotis dangai ir stogo konstrukcijai.
Lietskardžių tipai:
A. Lietskardė su užbortavimu
Naudojama kai tiksliai žinoma kokiame aukštyje bus latakas.
B. Lietskardė be užbortavimo
dažniausiai naudojama renovacijoje ir kai nežinoma kokiame aukštyje bus latakas. Tokiu atveju lietskardė prikerpama pagal nuolydį.
VIDINĖ ĮLAJA
Šis skardos gaminys montuojasi tarp dviejų, įstrižai nupjautų, stogo šlaitų. Jis pasikiša po stogo danga ir išvedamas į lataką. Vidinės įlajos tikslas surinkti vandenį nuo šlaitų ir nukreipti į lataką.
Labai svarbu, montuojant šį skardos gaminį, nesubadyti jo, kai ant jo montuojama plieninė stogo danga. Nes varžto tarpinė bus ant dangos, o įlają pradurs varžtas jau be tarpinės.
Jei įlaja susukama varžtais su tarpine- viskas gerai, svarbiausia teisingoje vietoje tarpinės. Dar geriau vidinę įlaja montuoti ant skardelių iš kraštų nesubadant jos su varžtais.
Įlajų formų yra labai įvairių, jos priklauso nuo stogo dangos tipo. Dažniausiai naudojami šio skardos gaminio tipai:
A. Vidinė įlaja su bangele
Vidinė bangelė neleidžia peršokti vandeniui, kai jis leidžiasi nuo šlaito. Bangelė sustabdo stiprią vandens srovę ir nukreipia ją į lataką.
B. Vidinė įlaja be bangelės
C. Vidinė įlaja įleista į grebėstus
Dažniausiai naudojama molinėms ir betoninėms čerpėms. Vidinis griovelis neleidžia peršokti vandeniui į priešingą pusę.
PRIEGLAUDA
Šis skardos gaminys atlieka stogo konstrukcijos apsauginę funkciją. Prieglauda skirta sujungti stogą su siena arba parapeto sienele. Nepabijokite kuo daugiau šio gaminio užleisti ant stogo dangos, taip Jūs sumažinsite tikimybe vandens papustymui ir leisite išeiti orui iš stogo konstrukcijos.
Jei stogo nuolydis žemas, ant stogo dangos rekomenduoju užleisti 25cm, prie sienos pakelti reikėtų 10-15cm.
Jei siena tinkuojama arba iš klinkerio, viršutinė skardos gaminio dalis turi būti palenkta 45 laipsnių kapu į sieną, kad skarda standžiau prisiglaustų. Jei siena iš lentučių, reikėtų pirmiausia sumontuoti prieglaudą, o po to ant jos užleisti lenteles.
Štai ir sužinojote apie pagrindinius 5 skardos gaminių tipus, kurie dažniausiai montuojami ant stogo dangos. Dabar, galėsite patys užsisakinėti šiuos gaminius arba žinosite kaip šnekėti su meistrais, kurie užsakinės Jūsų stogui skardos lankstinius. Jūs žinosite ar teisingai jie užsakė skardos priedus ir būsite ramūs dėl savo stogo.
Blogai parinkti stogo skardos gaminiai gali padaryti didelės žalos ir sumažinti stogo konstrukcijos ilgaamžiškumą. Jei Jums kils daugiau klausimų, kviečiu drąsiai skambinti man darbo metu arba rašyti elektroniniu paštu.
Jei pageidaujate savo namui kokybiškų skardos gaminių, kviečiu drąsiai skambinti arba rašyti.
Eugenijus Mačiukas
mob. 865629133
www.stogodanga.lt/stogu-priedai/nestandartiniai-skardos-gaminiai
info@stogodanga.lt