Stogo dangos: skarda ar šiferis? Pliusai ir minusai
Kurios stogo dangos geriau: skardinės ar šiferinės? Šiame straipsnyje sužinosite apie dvi populiariausias dangas šlaitiniam stogams.
Aš esu Eugenijus Mačiukas, stogo dangos yra mano parduodamas produktas ir šioje srityje dirbu jau 15 metu. Aš nesu stogdengys, bet daug su jais bendrauju ir bendradarbiauju, todėl išgirstu įvairių nuomonių apie stogo dangas. Taip pat dažnai važiuoju į statybų objektus, kur matau kaip praktiškai dengiami stogai.
Užbėgdamas įvykiams už akių, noriu pasakyti, kad visos stogų dangos iš esmės yra geros, jei jos bus kokybiškai ir pagal taisykles sumontuotos stogdengių profesionalų
Plieninės stogo dangos
Tai bene populiariausia danga, nes ji turi įvairias formas ir spalvas. Paminėsiu kokie yra plieninių stogų profilių tipai ir pasidalinsiu pliusais ir minusais.
Šios stogo dangos skirstomos į:
- čerpinius profilius
- trapecinius profilius
- klasikinius valcuojamus profilius
- klasikinius užspaudžiamus profilius
Skardinės stogo dangos turi šiuo pliusus:
1. Lengvos stogo dangos
Skardinės stogo dangos sveria apie 4kg/m2 ir tai yra tikrai nedaug, palyginus su tikromis čerpėmis (apie 50kg/m2) ar akmens skalūnų (apie 50kg/m2). Stogo dangos svoris yra labai aktualu kai stogas yra renovuojamas, nes sena mediena gali neatlaikyti didžiulių svorių.
Bet jei Jūs statote rąstinį namą, aš nerekomenduočiau lengvos stogo dangos, nes rastinėms sienoms reikalingas sunkus slegiantis stogas. Be to, rąstiniam namui nelabai vizualiai tinka plieninė stogo danga.
2. Lengvai montuojasi
Plieninės stogo dangos montuojasi lengviausiai palyginti su kitomis, bet tai nereiškia, kad jas gali montuoti bet kas. Net ir šiems stogams reikia specialistų, kurie žinotų kaip apskardinti kaminą ir kitus sudėtingus mazgus. Kadangi plieniniai stogai užsakomi pagal faktą, skardos lakštai pagaminami tokio ilgio, kaip ir šlaitas. Stogdengys montuoja iš karto ilgus lakštus, todėl montavimas tampa greitas, o pati stogo danga sandari, be sujungimų.
3. Didelis spalvų pasirinkimas
Plieninės stogo dangos turi didelį spalvų pasirinkimą, tai yra didelis pliusas palyginti su be asbestiniu šiferiu. Statytojui bus lengviau susirasti sau tinkamiausią spalvos variantą.
4. Kai kuriuos profilius galima montuoti nuo 7 laipsnių.
Skardinius klasikinius valcuojamus profilius galima montuoti net ant 70 nuolydžio stogo. Ant tokio žemo nuolydžio gali būti montuojama tik prilydoma stogo danga. Skardinį trapecinį profilį galima montuoti ir ant 110 nuolydžio stogo. Nei šiferio, nei čerpių, nei skalūno negalima montuoti ant tokio žemo nuolydžio ir tai yra didelis skardinių stogų pranašumas.
Skardinės stogo dangos turi šiuos minusus:
1. Barška
Iš tiesu skardiniai stogai yra triukšmingiausi iš visų stogo dangų tipų. Ypač triukšmingi yra klasikiniai stogai, nes jų skardos lakšto plotis yra 50cm, o lakštas tvirtinasi tik kraštuose. Netgi pučiant vidutiniškam vėjui, klasikinis skardinis profilis gali kelti triukšmą, nes skarda trankysis į grebėstus.
2. Labai kondensuojasi, nes greitai įkaista ir greitai atvėsta
Skardiniai stogai labai kondensuojasi, nes jie greitai įkaista ir greitai atvėsta. Nepasakyčiau, kad tai yra didelis minusas, nes reikia teisingai įrengti ventiliaciją stogo konstrukcijoje. Labai svarbu, kad oras per pakalimą arba laštakį patektų į tarpą tarp skardos ir difuzinės plėvelės ir išeitų pro kraigą. Taip susidaro kamino efektas ir cirkuliuojantis oras išdžiovins skardą.
Esu matęs daug stogų, kur nebuvo ne tik, kad įrengta ventiliacija, bet ir blogai buvo suklota difuzinė plėvelė ir joje laikydavosi vanduo.
Labai dažnai tenka girdėti nuomonę, kad plieninė stogo danga labai įkaista. Iš dalies taip yra, bet lygiai taip pat įkaista ir kitos dangos, tik joms reikia daugiau laiko. Pačiam teko ilgai gyventi palėpėje po šviesiu šiferiniu stogu. Atėjus vasarai su 250 temperatūra, man būdavo kančia būti tose patalpose. Reiškiasi ir šiferiniai stogai puikiai perduoda karštį.
Jei Jūsų stogas įrengtas su teisinga ventiliacija tarp skardos ir difuzinės plėvelės bei apšiltintas mažiausiai 35cm storio vata, Jums skardos įkaitimas neturėtų sukelti rūpesčių.
Bet šis minusas nesunkiai išsprendžiamas. Aš pats gyvenu po plieniniu klasikiniu profiliu ir kai apsišildžiau perdangą (mano namas 1 aukšto) su 35 cm vatos sluoksniu, stogo dangos keliamo triukšmo negirdžiu. Jei Jūs nuspręsite apšiltinti konstrukciją su poliuretanu, turėkite omeny, kad jo garso izoliacija yra prasta ir skardinio stogo keliamas triukšmas gali girdėtis.
3. Užsakyti reikia pagal faktą
Šis minusas turbūt bus bene didžiausias, kai stogas yra renovuojamas, o namas gyvenamas. Skardos lakštus reikia užsakyti pagal stogo šlaitą, kad kuo mažiau gautųsi atraižų.
Sunku žmonėms laukti užsakytos stogo dangos tas dvi savaites ir gyventi tik po difuzine plėvele. Bet tai yra daugiau tik psichologinė problema. Teisingai sumontavus kokybišką stogo plėvelę, stogas gali išbūti sandarus tol kol atvažiuos skardos lakštai.
Kartais stogdengiai užsako skardą ir anksčiau, prieš keičiant stogą, kad nereikėtų laukti. Tokiais atvejais, per dvi savaites, kol nuimamas senas stogas ir sumontuojama nauja plėvelė su grebėstais, atvažiuoja nauja stogo danga.
Stogdengiai, pateikdami stogo matmenis anksčiau, prisiima atsakomybę, kad tokie matmenys ir išliks, atnaujinus konstrukciją.
Šiferinės stogo dangos
Mano manymu, tai yra antra pagal populiarumą stogo danga. Šiuo metu rinkoje populiariausias yra lietuviškas ir lenkiškas šiferis. Šiuolaikinis šiferis neturi asbesto, kuris yra nuodingas, o asbestiniu šiferiu prekiauti jau negalima. Šiame straipsnyje aš rašau tik apie beasbestinį šiferį.
Beasbestinio šiferio pliusai:
1. Mažiau kelia triukšmo nei skarda
Kadangi beasbetinis šiferis gaminamas iš cemento, jis tikrai yra duslesnis ir kels mažiau triukšmo nei skarda. Jei Jūs planuojate apsišiltini stogo konstrukciją tik su poliuretano putomis, galbūt aš patarčiau montuoti šiferinę stogo dangą, nes ji bus tylesnė.
Jei planuojate šiltinti stogą vata ir ne mažesniu nei 30cm sluoksniu, stogo duslumas jau praranda prasmę, nes per tokį storą vatos sluoksnį garso beveik nesigirdės.
2. Inertiškas temperatūrai
Šiferis sveria 17kg/m2 ir tai yra maždaug 4 kartus daugiau nei skarda. Jei medžiaga yra sunkesnė, automatiškai ji yra ir labiau inertiška. Taigi, šiferinės stogo dangos mažiau kondensuojasi, arba iš viso nesikondensuoja. Tai yra pliusas, nes mums visai nereikia, kad po stogu papildomai būtų drėgmės.
3. Lengviau ventiliuojasi tarpas tarp stogo dangos ir difuzinės plėvelės
Kadangi beasbestinio šiferio lakštai turi bangas, pro kurias laisvai patenka oras į tarpą tarp dangos ir difuzinės plėvelės, nereikia planuoti papildomų ventiliacijų pakalime, kaip pas skardines stogo dangas. Labai svarbu sumontuoti priekines šukas, kad paukščiai nelįstų į tarpą po šiferine stogo danga ir nesubadytų difuzinės plėvelės.
Pavyzdžiu, pas klasikines stogo dangas priekinė dalis, ties lataku, gali taip užsidaryti, kad stogas bus visiškai uždaras ir medis šus viduje.
Reziumuojant reikia paminėti, kad stogas būtų ilgaamžis, jis turi būti sandarus ir kartu ventiliuotis. Šiferinė stogo danga leidžia labai lengvai padaryti ventiliaciją po stogo danga.
4. Galima užsakyti ir be projekto.
Aš tai laikau didžiausiu pliusu. Įsivaizduokite Jūs keičiate stogą, atsivežate paletę šiferio, sumontuojate jį ir lieka keli lapai. Nuvežate lapus pardavėjui, jis gražina pinigus ir jokio streso, jokių tikslių matavimų.
O kas svarbiausia, nereikės laukti 2 savaites, kol atvyktų plieninė stogo danga, Jūs galiet nusipirkti iš karto, bet kurioje statybinių prekių parduotuvėje.
Beasbestinio šiferio minusai:
1. Senoviškas vaizdas
Pasidalinsiu savo subjektyvia nuomone. Nežinau kaip Jums, bet man šiferinės stogo dangos primena tarybinius laikus, kai nebuvo stogų pasirinkimo. Kad ir kokį gražų šiferinį stogą Jūs pasirinktumėt, vis tiek tai bus ŠIFERIS.
2. Sudėtingiau montuojasi nei skarda
Šiferį reikės montuoti po vieną lakštą, kurie bus mažesnį nei skardos. Automatiškai montavimas bus sudėtingesnis ir truks ilgiau nei skardinės stogo dangos.
Teko girdėti mitą, kad šiferinėms stogo dangoms nebūtinas toks stogo lygumas, kaip plieninėms dangoms. Tai yra visiška nesąmonė, kiekvienai stogo dangai būtinas lygumas. Nelygi stogo konstrukcija pasimatys ir ant šiferinio stogo.
3. Originalūs apdailos elementai yra brangesni nei skardiniai ir sudėtingiau montuojasi
Pasirinkus šiferinę stogo dangą, Jūs turėsite pasirinkti kokių pageidaujate priedų: skardinių ar šiferinių. Abu variantai funkciniu atžvilgiu bus geri.
Jei pasirinksite šiferinius stogo priedus, turėkite omenyje, kad jie bus brangesni nei skardiniai ir jų montavimas bus sudėtingesnis bei brangesnis. Skardos gaminiai būna dažniausiai po 3m, o šiferiniai maždaug po 0.5m. Taigi, montuojant originalius gaminius Jūs užtruksite ilgiau ir sudėtingiau bus juos visus lygiai sumontuoti.
Bet aš primigtinai rekomenduoju montuoti originalius priedus, nes šiferis greičiau blunka nei skarda ir po kelerių metų pasimatys labai didelį spalvų skirtumai tarp stogo dangos ir skardinių priedų. Jūsų stogas atrodys neestetiškai.
4. Negalima montuoti ant žemesnės nei 20 laipsnių stogo dangos
Jūs dabar galite labai nustebti, nes pavyzdžiui vienas lietuviškas šiferio gamintojas nurodęs net 7 laipsnių minimalų nuolydį. Teoriškai galima, bet praktiškai, aš sau ant tokio nuolydžio nemontuočiau.
Vanduo, pučiant stipriam vėjui, patenka į plyšius tarp šiferio lapų ir esant minusinei temperatūrai gali sušalti. Šaldamas vanduo plečiasi ir po truputi kilnoja šiferį.
Taip pat yra didelė tikimybė, kad vanduo pateks ir ant plėvelės. O aš tikrai nenoriu, kad ant mano stogo plėvelės papildomai patektų krituliai, kurie mažintų jos ilgaamžiškumą.
Iš karto Jūs nepastebėsite problemų, sumontavę šiferinę stogo dangą ant žemesnio nei 20 laipsnių stogo. Problemos pasimatys po 15 metų.
Atkreipkite dėmesį, kad nieko nesakau apie šių stogo dangų kainų skirtumus. Aš manau, kad rezultate šios abi stogo dangos kainuos labai panašiai ir rinktis reikia ne pagal kainą, o kitus faktorius.
Štai ir sužinojote visus šiferinių ir skardinių stogų pliusus ir minusus. Kaip matote, kiekviena iš šių stogo dangų turi savo niuansus, todėl svarbu atsižvelgti į konkrečią situaciją. Aš negalėčiau pasakyti, kad kuri nors iš šių stogo dangų yra visapusiškai geresnė. Bet žinant visus niuansus, dabar Jūs lengvai išsirinksite sau stogą.
Eugenijus Mačiukas
mob. 865629133
info@stogodanga.lt